Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Rozumiem

Ako prihlásený užívateľ máte možnosť nastaviť si zobrazenie Heureky.

Zobraziť pôvodnú Heureku

Ako vybrať vysokotlakový čistič?

Vysokotlakové čističe čiže ,,wapky“ by nemali chýbať tam, kde je potrebné očistiť auto, terasu, plot alebo záhradný nábytok. Je zbytočné a predovšetkým drahé používať záhradnú hadicu, pretože sami nemáte šancu vyvinúť potrebný tlak a tým pádom spotrebujete oproti čističu až o 80 % viac vody. Prečítajte si, ako sa v širokej ponuke orientovať a ako vybrať ten pravý s ohľadom na čistený materiál.

Parametre vyberajte vždy vzhľadom na druh činnosti

Parametre

Výkon a príkon

Najlacnejšie modely disponujú príkonom aspoň 1 300 W, v takom prípade sa jedná o čistič na nenáročné činnosti okolo domu a chaty. Pri nákupe je ale dobré myslieť aj na výkonovú rezervu. S rastúcim výkonom samozrejme rastie aj využiteľnosť a za zlatý stred môžete považovať hodnoty od cca 1 600 W do 2 100 W. Tie najvýkonnejšie domáce čističe potom môžu mať výkon aj 4 800 W a viac.

Prietok vody

Prietok úzko súvisí s predchádzajúcim parametrom. Čím väčší výkon, tým väčší je aj prietok. Na občasné využitie na záhrade alebo okolo domu vám bude stačiť prietok okolo 450 l/hod. Ak plánujete omývať väčšie plochy alebo budete wapku potrebovať častejšie, poobzerajte sa po schválení s prietokom aspoň 500 l/hod . A akýkoľvek typ s hodnotou nad 600 l/hod vám bude nielen stačiť na všetko spomínané, ale budete mať istotu, že ide o profesionálny prístroj a zvládne dlhšiu prevádzku na veľkých plochách.

Tlak vody

Základné modely majú tlak okolo 100 barov. Tlak do 130 barov môžete považovať za ideálny pre hobby využitie a nenáročné práce okolo domu alebo rýchle umytie auta. Tlak do 150 barov je perfektný pre intenzívnejšiu prácu a profesionálne prístroje môžu ponúknuť hodnoty okolo 160 barov a viac.

Maximálna teplota vody

Ak sa bližšie pozriete na čističe s ohrevom vody, zaujímajte sa predovšetkým o jej teplotu. Najčastejšie budete mať na výber z elektrických čerpadiel. Horúca voda sa môže ohriať aj na viac ako 100 °C. Niektoré modely dokonca vodu zmenia na paru a vy tak s čističom pracujete ako s parným mopom. Čistenie ohriatou vodou je efektívnejšie, teplotu však vždy prispôsobte konkrétnemu povrchu.

Hmotnosť

Ako je vysokotlakový čistič ťažký, súvisí okrem iného aj s materiálom, z ktorého je vyrobený. Najlacnejšie modely môžu vážiť napríklad aj menej ako 6 kg, avšak by ste mali počítať s tým, že budú plastové a ich odolnosť môže byť rôzna. Pokiaľ chcete zariadenie, na ktoré bude dlho spoľahnutie, poobzerajte sa po wapkách vážiacich cca 15 kg. Majú totiž spravidla väčší podiel kovových častí (hliníka alebo jeho zliatiny), ktorá zaručuje najmä pri motore pomalšie opotrebenie a tým pádom dlhšiu životnosť.

Wapky môžeme deliť podľa niekoľkých hľadísk

Rozdelenie

Teplota vody

Ak budete oplachovať motory, autodiely alebo čokoľvek mastného a znečisteného tukom alebo olejom, oceníte horúcovodné čističe. U niektorých typov môžete dokonca naraziť na funkciu, ktorá horúcu vodu mení na paru.

Do kategórie studenovodných prístrojov spadá cca 80 % ponuky. Ale nemusíte sa báť, že by ste s nimi neumyli, čokoľvek potrebujete. Výborne sa hodia pre bežnú údržbu znečistených plôch a sú viac než dostatočné pre domáce využitie.

Typ pohonu

Elektrický pohon je zrejme najčastejšou možnosťou, ktorá ponúka ľahké štartovanie a nižšiu cenu. Prevádzka je navyše tichá a neprodukuje žiadne splodiny. Disponuje ale nižším výkonom a samozrejme vás bude obmedzovať tiež prívodný kábel (zvyčajne s dĺžkou 5 - 7,5 m).

Jednoznačnou výhodou naftového či benzínového pohonu je práve mobilita a práca na miestach, kam nevedie elektrina. Ponúka tiež vyšší výkon a viac možností ohrevu vody. Druhou stránkou je vyššia hmotnosť a zložitejšia konštrukcia motora. Prevádzka je tiež hlučnejšia.

Užívanie

Medzi hobby prístroje patria čističe s prietokom do 450 l/hod. Ich tlak sa pohybuje na úrovni do 130 barov a sú ideálne pre nenáročné omývanie fasád, dlažby, automobilov alebo motoriek. Prakticky všetky komponenty sú plastové.

Poloprofesionálne wapky môžu mať prietok až 500 l/hod. Tiež tlak je vyšší a môže dosiahnuť aj 140 barov. Čerpadlá už môžu byť vyrobené nielen z tvrdených plastov, ale aj z hliníka alebo zo zliatin hliníka a mosadze. Ich doménou je omývanie dlažieb, odpadov či odkvapov. Vďaka svojej konštrukcii môžu byť zároveň v prevádzke dlhšiu dobu.

Profesionálne prístroje majú robustnú konštrukciu, často z kovu. V prvom rade preto, aby zvládli prietok aj 600 a viac l/hod, navyše pracujú s vyššími tlakmi - okolo 160 a viac barov. Takéto modely nájdete napr.v potravinárstve, strojárstve, umývacích boxoch a v autoservisoch.

Wapka môže mať niekoľko užitočných funkcií

Funkcie

  • Ohrev vody - najprv si zistite, či vašim potrebám nebude stačiť iba studenovodná wapka v kombinácii so saponátom. Ak ste stále presvedčení, že je pre vás teplovodný model najlepší, budete riešiť ohrev vody. Ten je zaistený najčastejšie plynom alebo dieselovou špirálou. Existuje aj elektrický ohrev, ten je však pomerne drahý.

  • Navijak kábla je funkciou, ktorú poznáte napr. v spojení s vysávačom. Po stlačení tlačidla sa prívodný kábel začne automaticky navíjať "dovnútra" prístroja. Funkcia sa môže na prvý pohľad zdať zbytočná alebo menej dôležitá. Avšak vo chvíli, kedy máte zmotávať 10 m dlhý kábel tak, aby vám neprekážal, ju určite oceníte. Ak čistič túto funkciu nemá, skontrolujte aspoň uchytenie kábla, teda či má stroj háčiky alebo nejakú formu držiaku.

  • Možnosť umývania s čistiacim prostriedkom vám umožní zabudnúť na "mydlenie" povrchu a následné zmývanie. Radšej sa poobzerajte po čističoch, ktoré ponúkajú možnosť umývania so saponátom alebo iným umývacím prostriedkom. To platí najmä pre autá alebo motocykle.

Viac o umývaní saponátom

Pri lacnejších modeloch sú nádoby pre saponát samostatné, u drahších, resp. kvalitnejších variantoch sú nádoby integrované priamo do čističa.

V takom prípade používajte špeciálnu kozmetiku pre vysokotlakové čističe. Okrem toho, že je ľahšie biologicky odbúrateľná (voda môže odtekať kamkoľvek), je šetrná aj k mechanizmu čističa. V súčasnej dobe máte na výber medzi univerzálnymi penovými čističmi na ľahké znečistenia a alkalickými penovými čističmi. Tie si poradia aj s tou najodolnejšou špinou.

  • Regulácia prietoku vody - prakticky každý prístroj má nejako regulovateľný tlak vody. Niektoré materiály sú totiž krehkejšie ako iné a nemuseli by vydržať veľký tlak. Opäť je rozdiel medzi riešením u hobby strojov - tie tlak regulujú otáčavým dielom na samotnej tryske. Poloprofesionálne a profesionálne potom môžu regulovať tlak priamo na tele. Ďalšou možnosťou sú samostatné nástavce a špeciálne príslušenstvo, ktoré pracuje s tlakom vody alebo jej smerovaním.

Príslušenstvo

V dnešnej dobe existujú špeciálne trysky a nástavce prakticky na ktorýkoľvek povrch. Tu by ste mali dávať pozor predovšetkým na kompatibilitu. Ideálny stav je, ak je príslušenstvo už súčasťou zakúpeného balenia. Informujte sa preto, aké varianty čističov sú na trhu, aby ste zvolili ten najlepšie vybavený. Ak budete wapku často prenášať, poobzerajte sa po modeli s kolieskami.

Trysky môžu byť rotačné, napeňovacie, alebo napríklad s bodovým lúčom. V príslušenstve môžu byť navyše aj kefy rôznych veľkostí a s rozlične hrubými štetinami. Inú kefu totiž použijete napr. na umývanie terás alebo dlažby a inú vyberiete pre svoje auto. Tieto kefy potom môžu byť aj rotačné alebo uhlovo nastaviteľné.

Medzi príslušenstvom môžete nájsť tiež napríklad predlžovaciu hadicu. Voliteľnou súčasťou je tiež filter na vstupnej hadici. S jeho používaním môžete zásadne predĺžiť životnosť čerpadla.

Ak budete pracovať s rotačnou tryskou, je potrebné dodržiavať bezpečnostné pravidlo. To hovorí, že najprv musí byť pištoľ smerom k zemi a až po spustení ju môžete smerovať nahor.

Ideálne je zaobstarať príslušenstvo súčasne s wapkou

Tipy a rady

Pred prvým spustením by ste mali prístroj kompletne zavodniť. To znamená pripojiť vodu a pištoľou vytlačiť všetok vzduch, pokiaľ nezačne voda sama vytekať. Až potom môžete prístroj bez obáv zapnúť.

Väčšina prístrojov je našťastie na údržbu nenáročná. Často sa môžete stretnúť s upchatou tryskou, ktorú ale jednoducho uvoľníte čistiacou ihlou. Tá je priamo súčasťou vybavenia. Čas od času môžete tiež skontrolovať filter u prívodu vody. U hobby prístrojov nemusí mať tak dlhú životnosť.

V zime je potrebné prístroj správne uskladniť. Nezabudnite sa uistiť, že v čerpadle nie je ani kvapka vody. Ak by voda zmrzla, mohla by roztrhnúť niektorú z častí prístroja. Rovnako tak je dôležité vyčistenie wapky a odstránenie všetkých nečistôt. Do čističa by ste mali liať vždy len špeciálne a pre to určené prípravky.

Nikdy prúdom vody nemierte na človeka ani zviera.

K ochranným pomôckam by ste mali zaradiť aspoň pracovné okuliare a rukavice.

V našej ponuke nájdete tiež čerpadlá, vysávače lístia a záhradné skleníky.